LA POUPÉE, LA MARIONNETTE, L'HOMME... - DOCUMENTAIRE 2016

Participez au financement d'un film sur... L'ART DE LA MARIONNETTE.

Project visual LA POUPÉE, LA MARIONNETTE, L'HOMME... - DOCUMENTAIRE 2016
Successful
39
Backers
07/09/2016
End date
€3,205
Out of €2,700
118 %

LA POUPÉE, LA MARIONNETTE, L'HOMME... - DOCUMENTAIRE 2016

 

Będę mieć lalkę. Niedługo, za kilka miesięcy. 

Zamówiłam ją jakiś czas temu.

Nie jest to zwykła lalka. 

Zwykła, nie zwykła – nie ma jej na razie. Czekam. Sprawy kręcą się wokół czegoś, czego jeszcze nie ma. Wokół lalki i filmu, który robię czekając na nią.

Po co mi ta lalka? Po co ją zamówiłam?

Możliwości jest kilka. Zamówiłam ją, by na nią czekać. To raz. Dwa – zamówiłam, by się nią bawić (to złe słowo, ale o tym później). Trzy – zamówiłam, by zrobić o tym film. O niej, o mnie, o wzajemnej relacji, o mało znanej dziedzinie… 

A może chodzi o coś jeszcze? O coś, co przerasta to wszystko, co wszystko to łączy w całość?

Aha, zapomniałam dodać: to nie lalka – to marionetka.

 

 

Najciekawsze w tym wszystkim jest chyba samo życie. Z myślą o tym filmuję nasze rozmowy. Czekanie na marionetkę zmusza do rozmów o marionetce, a więc do rozmów o sztuce, a więc do rozmów o życiu. Kompletnie zafascynowani rozmawiamy z Fredem o lalce, podekscytowani jak dzieci. Fred jest mimem, więc o problemie ruchu, gestu, ruchu w geście wie bardzo wiele. Cieszy się jak dziecko na myśl o marionetce. Fred nigdy nie będzie stary. A może to marionetka będzie stara? Będzie mężczyzną czy kobietą? Jaki będzie mieć wyraz twarzy? – Ma tylko jeden, ale może on w cudowny sposób przeobrażać się pod wpływem ruchu. Wszystko zależy ode mnie. To ja decyduję jak będzie. Oczywiście – jest coś w niej z zabawki. Będziemy się nią bawić. Oglądamy z Fredem ruchy marionetek, gesty… Lalka nie myśli, ale ja muszę sprawić, by myślała. Muszę myśleć za nią. Inaczej nie będzie w niej życia. Czym stanie się w moich rękach, w relacji ze mną, poprzez mnie?

 

Ostateczna-1460824612

 

Zastanawiamy się z Natalią. Natalia wchodzi głębiej w problem samego posiadania lalki. Zastanawia ją, dlaczego chcę ją mieć. Cała ta relacja z lalką, kwestia tego, czym jest lalka, czym może być dzięki mnie – to po pierwsze. Po drugie – zamówiłam lalkę, by zapłodnić nią swoją teraźniejszość. Czułam, że wiele może z tego wyniknąć. I wynika. Stąd myślenie i rozmowy. Stąd film. Filmuję, bo rozmawiam i rozmawiam, bo filmuję. Co jeszcze filmuję czekając? Ciekawe może być wszystko. Samo życie po prostu. Cały ten „międzyczas” kogoś, kto żyje „w oczekiwaniu na” – chodzi, rozmawia, leży, płacze, je… 

 

4_zdjecia_ost_copy-1460923814

 

Tak czy inaczej, te rzeczy filmuję ja sama, moim własnym sprzętem. Nazwalam to na swój własny użytek „kamerą emocjonalną”. Lalkę za to sfilmuje Sandro, gruziński operator. To filmowanie musi być inne – bardziej matematyczne, jak sama konstrukcja lalki. Skomplikowana konstrukcja – 12 nici, trzyczęściowy korpus, bardzo ludzka rzeźba twarzy. Kamera Sandro i mikrofony zarejestrują każdy szczegół – pracę dłuta, montowanie zawiasów, nici, rzeźbienie rączek i stópek… 

Bo przecież gdy ja żyję, w pracowni lalka się tworzy – od szkicu do projektu, od projektu do konstrukcji, od konstrukcji do gotowej lalki. Od lalki do uczenia się lalki. Trzeba nauczyć ją chodzić i wielu innych rzeczy. To znaczy ja się muszę nauczyć. Sfilmuję to uczenie się i to, co „w międzyczasie”. Wiele już z lalki wynikło. Ciekawe ile jeszcze wyniknie…

 

Stpa_freda_lalka_ost-1462348753

 

Formalnie jestem lalkarką… 

Jakiś czas temu odwiedziłam pracownię mojego byłego profesora, « rzeźbiarza lalek ». Pracował nad jedna ze swoich ostatnich marionetek. Zachwyciłam się nią, jej ekspresją, rzeźbą, budową, potencjałem… Dwanaście nici i ciężka, ponad pół metrowa konstrukcja… Od skończenia szkoły nie miałam w rękach lalki. A takiej, to już chyba nigdy. Zapytałam więc profesora, czy mógłby mi zrobić podobną. Podobną, ale według mojego własnego projektu. „ Będziesz ją miała za kilka miesięcy...” – odpowiedział.

No to czekam.

Obserwuje to czekanie i filmuje. Samo czekanie jest już bogatą materią, a czekanie na lalkę? Bo lalka, to przecież pasja. A pasja, to sens życia, i tak dalej, i tak dalej… Zastanawiam się tez nad tym, czym jest – czym może być – marionetka, jedna z najtrudniejszych do opanowania technik lalkarskich, nad relacją marionetki z animującym ją człowiekiem. Bo lalka, to przecież też człowiek.1

 

1. Lalka, też człowiek – nazwa corocznego Międzynarodowego Festiwalu Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych

 

 

Buty_z_lalka-1460807480

 

 

 

 

EKIPA TECHNICZNA FILMU:

 

 

DARIA KAPRALSKA

Jestem autorką tego filmu. Ukończyłam Wydział Lalkarski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Od 2006 roku mieszkam w Paryżu, gdzie studiowałam w Państwowym Konserwatorium Sztuki Dramatycznej (Conservatoire National Supérieur d’Art Dramatique – CNSAD). Jestem aktorką. Jestem lalkarką. Od dawna chcę robić filmy dokumentalne. Rok temu kupiłam profesjonalną kamerę.

 

Daria_new-1462010867

 

 

JERZY MAKOWSKI

Zgodnie z oficjalną nomenklaturą – „Starszy Mistrz Rzemiosła Teatralnego”. Mniej oficjalnie – „rzeźbiarz” lalek. Współpracował z największymi twórcami teatru i opery w Polsce. Twórca ogromnej liczby lalek wszelkich możliwych rodzajów – marionetek, jawajek, pacynek, lalek z teatru bunraku…. Współpracuje z Państwową Wyższą Szkołą Teatralną we Wrocławiu.

 

Jurek-1461699922

 

 

SANDRO WYSOCKI

Gruziński operator i reżyser. Ukończył wydział operatorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Autor zdjęć do wielu filmów krótko i długometrażowych.

 

Sandro-1461699996

 

 

 

LUCAS GAUDIN

Francuski saksofonista i kompozytor. Twórca muzyki do tego filmu. Współpracuje z teatrem i kinem. Wraz z trzema muzykami tworzy zespół CeLLp.

 

Lucas-1461700016

 

 

 

 

Allocation of funds

NA CO PRZEZNACZONA ZOSTANIE SUMA?

 

Zgromadzony budżet przeznaczony zostanie na realizację zdjęć z pracy nad tworzeniem się marionetki i na zdjęcia z samą marionetką. Zdjęcia te potrwają około dwóch tygodni i będą się odbywać w Polsce, w lipcu 2016 roku. Wymagają one profesjonalnego technicznego zaplecza. Potrzebny jest profesjonalny operator i profesjonalny dźwiękowiec, ich doświadczenie, ich sprzęt.

Całą resztę sfilmuję własnym sprzętem. To ta tak zwana „narracja emocjonalna” – inna kamera, inne obiektywy. To moja własna inwestycja.

 

Co składa się na sumę 2700 euro?

 

-   wynagrodzenie dla operatora i dźwiękowca,  którzy dysponują własnym profesjonalnym sprzętem    

-   wynajęcie oświetlenia      

-   przynajmniej jeden posiłek dziennie dla ekipy podczas zdjęć z operatorem i dźwiękowcem    

-   zakwaterowanie dla operatora i dźwiękowca we Wrocławiu na czas zdjęć  z marionetka

-   8% dla strony KissKissBankBank  

 

Jeżeli uda nam się zgromadzić sumę przekraczającą 2700 euro, umożliwi nam to finansowanie profesjonalnej pracy nad kolejnymi etapami postprodukcji filmu, czyli: 

-  montażem nakręconego materiału w profesjonalnym studiu montażowym

-  korektą koloru

-  synchronizacją dźwięku

-  nagraniem oryginalnej muzyki w profesjonalnym studiu nagrań 

 

Szacowany  koszt postprodukcji to około 3000 euro ( łącznie z procentem dla strony KissKissBankBank)

Czyli:

Zdjęcia marionetki + postprodukcja = około 5700 euro.

 

NA ZGROMADZENIE SUMY MAMY 60 DNI!!!!  

 

W zamian za wasze wsparcie strona KissKissBankBank daje nam możliwość ofiarowywania wam serii mniejszych i większych upominków w zależności od wpłacanej kwoty. Możecie te prezenty przyjąć, możecie je komuś ofiarować lub zrezygnować z nich, jeśli nie są one dla Was atrakcyjne.

Możecie też wesprzeć ten film anonimowo. Wystarczy tylko zaznaczyć podczas płatności odpowiednia dla was opcje.

 

Jeżeli macie jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące projektu – jestem do waszej dyspozycji. Piszcie, pytajcie – na pewno odpowiem (dariakapralska@yahoo.com).

 

Idea jest prosta: Możecie być współproducentami tego filmu, niezależnie od wpłaconej kwoty!!

Z góry dziękuję za Wasze wsparcie i podzielenie się tym mailem z Waszymi przyjaciółmi, rodziną, wszystkimi tymi, którzy mogą zainteresować się tym projektem i wesprzeć go nawet symboliczną kwotą.

 

Serdecznie dziękuję!

 

Choose your reward

Make a donation

Give what I want